فاخره صبا همسر مهندس افضلیپور بانی دانشگاه در کرمان

« فاخره صبا » در آبان ماه سال یکهزارو دویست و نودو نه شمسی در تهران ، در خانواده ای با سابقه فرهنگی درخشان به دنیا آمد . پدرش شادروان فرخ صبا فرزند (باباخان) برادرزادة محمودخان ملک الشعرا و نواده فتحعلی خان صبا ملقب به ملک الشعرا بود . فاخره صبا به اتفاق خواهر و برادرش در محیط خانواده ای که کاملاً ادبی - هنری بود , رشد یافت و دوران کودکی را تحت تعلیم و توجّهات خاص پدر ، در فضایی که تربیت جسمی و روحی و ذوقی کاملی در مورد فرزندان خانواده اعمال می شد , گذراند . دورة دبستان را در مدرسة «شمس المدرس » و دورة متوسطه را در دبیرستان « بیات » به پایان رساند . پدرش همزمان با تحصیل علم ، به آموزش های ویژه ادبی و تعلیم موسیقی وی پرداخت . فرّخ خان همانند بسیاری از افراد خانوادة صبا با موسیقی دمساز بوده و خود  تار می نواخت و با استاد ابوالحسن صبا ( عموزاده اش ) ، که از بزرگترین موسیقیدانان ایران در قرن معاصر بوده ، مراودة نزدیک داشت و هم با توصیة آن هنرمند بزرگ بر توجه و مراقبت خود نسبت به آموختن موسیقی دخترش افزود . فاخره صبا نزد استادان بزرگی چون عبدالعلی وزیری و پرویز ایران پور و سپس در محضر استاد ابوالحسن صبا ، عبدالله دوامی و مشیر همایون شهردار ، به تحصیل موسیقی ایرانی پرداخت و پیانو را نزد دو استاد ایتالیایی و لهستانی ، و آواز را نزد  دو بانوی ایتالیایی و اتریشی فرا گرفت .
در اردیبهشت ماه سال یکهزارو بیست و شش شمسی مطابق با آوریل یکهزار و نهصد و چهل و هفت میلادی ، عازم پاریس شد و در کنکور کنسرواتوار دولتی موسیقی پاریس شرکت کرد و به دلیل داشتن آمادگی کافی ، با امتیاز خوب پذیرفته شد و درهمان سال تحصیل در کنسرواتوار را آغاز کرد . 
دوران تحصیل موسیقی فاخره صبا در پاریس ، 6 سال طول کشید و در پایان دوره با دریافت جایزة اوّل آواز و جایزة دوّم اُپرا و اُپراکمیک ، در سال یکهزار و سیصد و سی دو شمسی به ایران مراجعت کرد . در آذر ماه همان سال به استخدام  ادارة کل هنرهای زیبای کشور در آمد و به تدریس آواز کلاسیک بین المللی در هنرستان عالی موسیقی و پس از آن به تدریس در دانشکدة هنرهای زیبای دانشگاه تهران پرداخت .
استاد فاخره صبا ، پس از بیست و دو سال خدمت ارزشمند هنری ، علمی و پروراندن هنرمندانی فرهیخته ، به تقاضای خویش بازنشسته شد . او در طول عمر پر برکت خود همکار و همیار شادروان مهندس علیرضا افضلی پور در ایجاد و ساخت دانشگاه شهید باهنر کرمان بود .
استاد فاخره صبا در تاریخ 22 تیرماه 1386 دعوت حق را لبیک و به دیار باقی شتافت .
                                                  روحش شاد

/ 4 نظر / 140 بازدید
مجله اینترنتی سرای سبز

ورود به دنیای زیبای جملات http://www.sarayesabz.com/jomlak/ جملات زیبای خود با دیگران به اشتراک بگذارید. حتی بدون ثبت نام جمله ارسال کنید

امنه صادقی

استاد محترم خیلی مطالب خوبی داشتید

ذوالفقار سلیمانی

سلام استاد سلیمانی امدادکاشمرم در باره مطالب زیر عکس اگر فقط در نمره به دانشجویانی مثل ما کمی گشاده دست باشید انگونه زندهاید که دلی نمیشکند وانگونه خدای نکرده که از نبودنتان کسی خوشحال نمی شود وعزت ما هم زیر سوال نمی رود خجالت زده دوست وخانواده نمی شویم دوس دار شما

سی سیب

سلام استاد من از شهرتالش استان گیلان هستم .مطالبت به دلم می چسبد وآن را دنبال می کنم.موفق باشید.