زندگینامه مهندس علیرضا افضلی پور بانی دانشگاه در کرمان

علیرضا افضلی پور فرزند حسین افضلی پور در روز دوشنبه ششم فروردین 1288 هجری شمسی در تهران بدنیا آمد .
او تحصیلات ابتدایی را در دبستان های اشرف ، اقدسیه و سیروس به پایان رساند و دوره دبیرستان را در مدارس دارالمعلمین مرکزی و سپس شرف گذارند .
در خرداد سال 1310 دوره ی دبیرستان را به پایان رساند و در شهریور 1310 ه ، ش برای ادامه تحصیل عازم کشور فرانسه گردید .
اویک سال را در دبیرستان شهر « شربور » برای آشنایی با محیط آموزشی کشور فرانسه و آماده شدن برای ورود به دانشگاه تحصیل کرد .
بعد از یکسال در سال 1311 وارد دانشگاه شهر   « بردو » در فرانسه شد و در سال 1314 موفق به اخذ درجه لیسانس شیمی گردید . سپس برای دوره تکمیلی تحصیلات شیمی کشاورزی به شهر « لیل » رفت و به مدت دو سال دوره ی تخصّصی شیمی کشاروزی را گذراند .
مهندس علیرضا افضلی پور پس از پایان تحصیلات عالی در آذر ماه 1316 به ایران بازگشت .
پس از بازگشت برای انجام خدمت سربازی اعزام شد و در سال های 1317 و 1318 با درجه ستوان 
سومی در رشته مهندسی مخابرات در لشکر 2  تهران دوران سربازی را به پایان برد .
او در فرودرین ماه 1319 به استخدام دولت در بانک کشاورزی درآمد اما در سال 1325 از خدمت دولتی کناره گرفت و به تجارت و بازرگانی در رشته برق روی آورد . او تاجری موفق بود و توانست سرمایه ای فراهم کند . امّا همیشه پند پدر در اندیشه او زنده بود که « پسرم برو تحصیل کن همه چیز را بیاموز و بعد که برگشتی به فرهنگ مملکتت خدمت کن » با این تفکر در سال 1348 در 62 سالگی با فاخره صبا ازدواج می کند و در سال 1349 اندیشه خود و تصمیم بزرگش را با ایشان مبنی بر انفاق دارایی در راه خدمت به فرهنگ و علم و دانش در میان  می گذارد. تصمیم سترگ او با استقبال همسر گرانقدرش که خود از     شخصیت های فرهنگی بود روبرو می شود . این دو فرهیخته هم پیمان می شوند که دانشگاهی در یکی از مناطق محروم کشور بسازند و سرانجام  در سال 1350 این قرعه به نام کرمان می خورد و دانشگاه  کرمان تأسیس می شود .
مهندس علیرضا افضلی پور در تاریخ هجدهم فروردین ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و دو دعوت حق  را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت . 
                                                   روحش شاد     

 

/ 2 نظر / 550 بازدید
امنه صادقی

مطالب بسیار عالیه بازم خسته نباشید استاد راستی من زحمت کشیدم یک وبلاک کوچولو درست کردم لطف میکنید راهنمایم کنید و نظر بدهید aramshkoodak.blogfa.com

قلی پور

درود بر شما وبلاگتون دیر به روز می شه استاد بنده مرتب سر می زنم ولی همون مطالب گذشته است. مقدم شما را به نوبهار بردسکن گرامی می دارم خیلی خوشحال می شم اونجا ببینمتون و از نظراتتون بهره مند بشم. یا حق