علیرضا افضلی پور فرزند حسین افضلی پور در روز دوشنبه ششم فروردین 1288 هجری شمسی در تهران بدنیا آمد .
او تحصیلات ابتدایی را در دبستان های اشرف ، اقدسیه و سیروس به پایان رساند و دوره دبیرستان را در مدارس دارالمعلمین مرکزی و سپس شرف گذارند .
در خرداد سال 1310 دوره ی دبیرستان را به پایان رساند و در شهریور 1310 ه ، ش برای ادامه تحصیل عازم کشور فرانسه گردید .
اویک سال را در دبیرستان شهر « شربور » برای آشنایی با محیط آموزشی کشور فرانسه و آماده شدن برای ورود به دانشگاه تحصیل کرد .
بعد از یکسال در سال 1311 وارد دانشگاه شهر   « بردو » در فرانسه شد و در سال 1314 موفق به اخذ درجه لیسانس شیمی گردید . سپس برای دوره تکمیلی تحصیلات شیمی کشاورزی به شهر « لیل » رفت و به مدت دو سال دوره ی تخصّصی شیمی کشاروزی را گذراند .
مهندس علیرضا افضلی پور پس از پایان تحصیلات عالی در آذر ماه 1316 به ایران بازگشت .
پس از بازگشت برای انجام خدمت سربازی اعزام شد و در سال های 1317 و 1318 با درجه ستوان 
سومی در رشته مهندسی مخابرات در لشکر 2  تهران دوران سربازی را به پایان برد .
او در فرودرین ماه 1319 به استخدام دولت در بانک کشاورزی درآمد اما در سال 1325 از خدمت دولتی کناره گرفت و به تجارت و بازرگانی در رشته برق روی آورد . او تاجری موفق بود و توانست سرمایه ای فراهم کند . امّا همیشه پند پدر در اندیشه او زنده بود که « پسرم برو تحصیل کن همه چیز را بیاموز و بعد که برگشتی به فرهنگ مملکتت خدمت کن » با این تفکر در سال 1348 در 62 سالگی با فاخره صبا ازدواج می کند و در سال 1349 اندیشه خود و تصمیم بزرگش را با ایشان مبنی بر انفاق دارایی در راه خدمت به فرهنگ و علم و دانش در میان  می گذارد. تصمیم سترگ او با استقبال همسر گرانقدرش که خود از     شخصیت های فرهنگی بود روبرو می شود . این دو فرهیخته هم پیمان می شوند که دانشگاهی در یکی از مناطق محروم کشور بسازند و سرانجام  در سال 1350 این قرعه به نام کرمان می خورد و دانشگاه  کرمان تأسیس می شود .
مهندس علیرضا افضلی پور در تاریخ هجدهم فروردین ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و دو دعوت حق  را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت . 
                                                   روحش شاد